Murat Yetkin: AK Parti sisteminin itirazsız sürmesinin yolu, kısmen devlet hazinesi üzerinden sağlanıyor

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, seçimden yenilgiyle çıkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun parti yönetimini belirleyecek kurultayı toplamak için gecikirken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın 7 Ekim’de Olağanüstü Genel Kurul ilan etmesine dikkati çekerek, yazısında, “Siyaset kulisinde iki yanıt konuşuluyor.

Biri spekülatif: iktidarını tazelemişken AK Parti içinde sorun potansiyeli ya da artık yararsız gördüğü isimleri tasfiye edip parti-devlet modelini şahıs-parti modeliyle güçlendirmek.

İkincisi hesapçı: 31 Mart 2024 yerel seçimlerini de kazanmak için düşündüğü stratejiyi daha iyi uygulayacak, siyasete gözünü kendisiyle açmış daha genç bir ekip kurmak” dedi. 

Erdoğan’ın görevden aldığı bakanların ve danışmanların kamu kontrolündeki şirketlerin yönetim kurullarında sistem-içi kaldığına tanık olunduğunu kaydeden Yetkin, “AK Parti sisteminin itirazsız sürmesinin yolu, kısmen devlet Hazinesi üzerinden sağlanıyor ama parti-devlet sistemi biraz da böyle işliyor” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yetkinreport.com sitesinden alınmıştır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x